Site preloader
Modaoptyk

Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Czy soczewki kontaktowe mogą utknąć za gałką oczną?Czy to prawda , że noszenie soczewek jest niewygodne? Istnieje wiele mitów dotyczących soczewek kontaktowych. Możliwe , że słyszałeś o niektórych z nich.
Obalamy je i przedstawiamy fakty.

 

MIT: Soczewki mogą utknąć za gałką oczną

FAKT :Jest to fizycznie niemożliwe, aby soczewka kontaktowa mogła utknąć za gałką oczna. Oko pokrywa cienka błona, która łączy się z wnętrzem powiek. Soczewka więc nie może przesunąć się poza przednią powierzchnię oka.
MIT : Soczewki są niewygodne

FAKT : Miękkie soczewki kontaktowe są komfortowe, łatwe w użyciu, a przyzwyczajenie do nich wymaga tylko kilku minut.
MIT : Soczewki są trudne w pielęgnacji

FAKT :Soczewki kontaktowe są proste i niemal zupełnie nieszkodliwe w pielęgnacji. Dostępne obecnie miękkie soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku zazwyczaj wymagają tylko jednego rodzaju płynu do czyszczenia , płukania i przechowywania. Natomiast soczewki jednodniowe w ogóle nie wymagają czyszczenia-po prostu po użyciu się je wyrzuca.
MIT : Osoby powyżej 40 roku życia nie powinny nosić soczewek kontaktowych.

FAKT : Soczewek kontaktowych używają osoby w każdym wieku, w tym wiele osób starszych. Dostępne są soczewki dwu- i wielo-ogniskowe .Chociaż z wiekiem oczy się wysuszają najnowsze materiały , z których wykonuje się soczewki zapewniają lepszy niż kiedykolwiek całodzienny komfort noszenie. Poza tym można też stosować specjalistyczne krople nawilżające do oczu,dostępne w salonach optycznych( krople dla użytkowników soczewek kontaktowych).
MIT : Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do częstych infekcji oka.

FAKT : Zdarzają się dolegliwości związane z noszeniem soczewek kontaktowych, jednak w większości są one wynikiem niewłaściwego czyszczenia lub ich pielęgnacji .Jeśli przeczytasz wskazówki dotyczące noszenia soczewek i będziesz postępował zgodnie z zaleceniami specjalisty , znacznie obniżysz ryzyko infekcji. W razie wystąpienia infekcji na czas rekonwalescencji noś okulary korekcyjne.